True 60" Deep Undercounter Refrigerator with 2 Drawers & 1 Solid Door(TUC-60-32D-2)
SKU: NWC-TUC-60-32D-2
Mfr. P/N: TUC-60-32D-2
Your Price
Sign In for discount -3%
Availability: x-circle Out of Stock
Notify me when this product is in stock
master card visa american express apple pay google pay paypal
Details
More Info
Reviews
Returns
Details
Overview
REFRIGERATION SYSTEM
  • Condensing unit access in back of cabinet, slides out for easy maintenance.
CABINET CONSTRUCTION
  • Exterior - stainless steel front, top and ends. Corrosion resistant GalFan coated steel back.
  • 5" (127 mm) diameter stem castors - locks provided on front set. 36" (915 mm) work surface height.
DOOR / DRAWERS
  • Each door and drawer fitted with 12" (305 mm) long recessed handle that is foamed-in-place with a sheet metal interlock to ensure permanent attachment.
  • Door section - positive seal door swings with cabinet dimensions.
  • Each drawer accommodates (2) 12"L x 20"W x 8"D (305 mm x 508 mm x 204 mm) food pans (sold separately).
SHELVING
  • Two (2) adjustable, heavy duty PVC coated wire shelves 17 1/4"L x 28"D (439 mm x 712 mm). Four (4) chrome plated shelf clips included per shelf.
  • Shelf support pilasters made of same material as cabinet interior; shelves are adjustable on 1/2" (13 mm) increments.
MODEL FEATURES
  • Evaporator is epoxy coated to eliminate the potential of corrosion.
  • NSF/ANSI Standard 7 compliant for open food product.
ELECTRICAL
More Info
Brands True Refrigeration
Product Line Food Services
Select Case Size Each
Manufacturer Part Number TUC-60-32D-2
Spec Sheet Spec Sheet PDF
Industry / Services Food Services
Reviews
Returns
Standard return rules.
Similar Products
Get 5% Off